Jsou děti, které prostě nebudou jíst, ani kdyby byly týden o hladu, a jsou jiné děti, které sní vše, co před ně postavíte. Každé dítko je originál a má své oblíbené jídlo a jídlo, které z duše nesnáší. Jak zpříjemnit dětem jídlo, aby jedli i to co nemusí? A jak pracovat s chronickými nejedlíky?
1. Děti nenuťte násilím
Děti nenuťte jíst násilím. Pokud dítě jíst nechce, pak s tím stejně nic nenaděláte a dítě se akorát zasekne. Jsou i jiné metody, jak do dítěte dostat aspoň nějaké jídlo. Můžete zkusit třeba pozitivní motivaci (pokud sní jídlo, bude odměna), zkuste se s dítkem domluvit na tom, že každé jídlo aspoň ochutná a nebude jej zavrhovat rovnou. Zkusit také můžete hry u jídla, nebo sice ne zrovna vhodnou metodu pohádky. Některé děti jedí prostě pouze s puštěnou pohádkou. Proč tomu tak je? Jídlo je pro děti nudná záležitost, která je zdržuje od spousty aktivit a tím pádem je musíte u jídla zabavit.
2. Děti jedí očima
Jídlo pro děti by mělo být lákavé a mělo by vypadat dobře. Děti totiž málokdy jí něco co se jim vzhledově nelíbí. Dopřejte dětem jídlo, které je pestrobarevné, upravené a krásně voní. Dětem můžete udělat také radost třeba svačinkou ve tvaru zvířátka, nebo jinak upraveným obrázkem z jídla. Pokud má dítko rádo určitou barvu, můžete do ní stylizovat celý chod tak, aby jej to lákalo.
3. Domluvte se i v širší rodině
Na postupu, jak se bude dítě nutit, nebo nenutit do jídla se musíte domluvit se všemi, kteří dítě hlídají a dávají mu jídlo. Nejhorší totiž může být situace, kdy dítě musí jíst nenáviděný pokrm u babičky, pod pohrůžkou trestu. To může vést také k tomu, že na prarodiče zanevře a nebude tam chtít chodit.
4. Sladkosti
Jsou děti, které sice nejí oběd, ale s radostí zbouchají půlku čokolády. Tady je důležitá vaše zásadovost. Sladkost sice dítko dostat může, ale mělo by se dodržovat to, že ji dostane až poté co sní řádné jídlo.