Ještě před několika lety všichni nadávali, jak jejich obchody a výrobny drtí levné zboží z Číny. Dnes se Číně klaníme nejlépe až k zemi, a tak už nemáme čas na nějaké bystré ekonomické postřehy. Ovšem je pravda, že zboží z Orientu stále drtí a bude drtit jakoukoliv místní produkci. Dokonce i s tou cestou přes moře a řeky je to stále levnější. Byť to bylo vyrobeno někdy minulý rok, stále se lidem vyplatí kupovat levný šunt. Samozřejmě je těžké vyhýbat se čínskému zboží, když veškerá elektronika, oděvy, výrobky a dokonce i jídlo je masově dováženo z Číny.
Sweatshopy a práce
Když si ale kupujete tyto čínské výrobky, přispíváte systému, kde lidský život znamená asi tak stejně, jako čísla zapsaná v seznamu. Přesněji, jako počet výrobků a odpracovaných hodin. Jestli si někdo myslí, že v Číně jsou nějaké závratné pracovní podmínky, možná by se tam měl jít podívat. Pokud ho nesebere tajná policie, tak se možná i do nějaké výroby podívá. Lidé hledí na cenu a kupují „Čínu“, zatímco nadávají. Přitom pomalu dostanou infarkt, když zjistí, že Čech chce za oblečení o několik stovek více. Samozřejmě, pokud bychom neměli zákoník práce, Ústavu a spoustu dalších zákonů upravující alespoň nějaké pracovní podmínky, tak bychom mohli mít taky takové krásné výrobky.
Jak je to tedy s módou?
Nebudeme mazat med kolem pusy, pokud chcete jednoduché trička, která můžete nosit třeba do práce nebo jen tak, venku, tak si klidně nějaké to zahraniční můžete koupit. Pokud ale hledáte opravdu kvalitní krejčovinu a opravdový kvalitní materiál, tak si raději zajděte do některého obchodu s oděvy vyrobenými zde. Vždycky to bude nebe a dudy v porovnání s těmi z jiného světadílu. Taky jde o to, že evropská a asijská móda je úplně někde jinde. Pokud se někdy podíváte na videa či dokumenty, zjistíte, že ten „moderní“ styl oblékání je opravdu jiný, zatímco evropská móda je spíše ovlivněna Francií, UK, Španělskem a USA.