Jaro je pomalu za dveřmi, i když zima někde ani pořádně nezačala. První jarní den je už za necelé dva měsíce, a proto je nejvhodnější čas, začít s některými úkony v zahradě a dílně už teď.
Stromy-pěstujete-li na vaší zahradě také stromy, už teď je ideální doba k jejich ošetření. Rány na stromech pravidelně zatíráme, k čemuž můžeme použít například štěpařský vosk nebo latexovou barvu. Ovocné stromy, konkrétně pak jádroviny, můžeme začít prořezávat i při teplotách lehce pod bodem mrazu.
Pravidelně také kontrolujeme, zda mají dostatek vláhy, a v případě, že nemrzne, můžeme zalít jak listnaté, tak i jehličnaté kusy, které nám zahradu zkrášlují.
Nové ovocné stromky naplánujte s dostatečným předstihem, protože by měly být vysazeny ve vegetačním klidu. Uvažte také to, kam je umístíte, kolik budou potřebovat prostoru, a to nejen jako malé stromky, ale i později jako starší košaté stromy. Berte v úvahu i umístění cest a záhonů, abyste si zbytečně nezastínili jiné rostliny, které budou potřebovat dostatek světla.
Výsadba rostlin-už teď si s předstihem naplánujte co a kdy budete sít na jaře. Jednak vás pak nepřekvapí nákupy osiv, cibulek či sazeniček a nebudete narážet na vyprodané regály. Jestliže vám nějaké osivo zbylo z loňského roku, můžete jej klidně také využít. Jen je lepší udělat si test klíčivosti semen, abyste věděli, jak jsou zbylá semena životaschopná. Protože proč sít něco, co ani nevzejde, když byste mohli záhon věnovat úplně jiné plodině. Jak test provést? Vyberte ze sáčku určitý počet semen. Já vždy vybírám tak, aby se mi klíčivost dobře počítala – 10, 20, 25… Dám na vlhký savý papír nebo na vlhkou vatu a spočítám, kolik semen vyklíčí. K vypočtení procent poslouží klasická trojčlenka. Pokud mi vyjde víc než 75% klíčivost, semena klidně mohu využít. Ta s menší klíčivostí nevyhazuji, jen je využiji hned jako nouzové řešení třeba doma do truhlíku.
Výhodné je také udělat si osevní postup, zjednodušeně řečeno, nepěstovat více let po sobě stejnou plodinu na stejném stanovišti a už vůbec ne takovou, která by byla zhoršující. To znamená, že po ní bude mít půda zhoršené vlastnosti – například bude mít méně živin. Zhoršující mohou být třeba takové brambory. Je vhodné zařadit po nich na dané stanoviště zlepšující plodiny a pouvažovat jednou za čas i o zeleném hnojení.
Výbava-zkontrolujte si veškeré nářadí, naostřete a naolejujte lopaty, rýče a jiné pomůcky, případně vyhodnoťte, zda bude potřeba koupit něco nového. Můžete si také udělat seznam toho, co budete vše potřebovat. Jestli budete kupovat nějaké sadbovače, substrát, hnojivo, semena a další věci, které se budou na jaře hodit. No, a pokud využijete moderního nákupu přes internet, stihnete to ještě dřív než se soused vůbec stačí rozkoukat, že jaro je už tady.