Osudná nenabitá baterie
Drony se u ozbrojených sil používají jednak jako zbraně, ale také na průzkumné výpravy nad nepřátelským územím. Což je velmi strategické, jelikož tato technika není příliš finančně nákladná, a navíc při případném odhalení nejsou žádné ztráty na životech. Zmíněný muž připevnil k chytrému dronu plastickou výbušninu a poslal ho k předem vybranému cíli – k nedalekému městu, kde sídlily jednotky britské armády. Ovšem dron neměl dostatečně nabitou baterii a dříve, než cíle dosáhl, spustil se automaticky proces RTH.
Funkce Return To Home
Jedná se o zkratku z anglického Return To Home, funkci, kterou má téměř každý bezpilotní letoun, který disponuje GPS přijímačem. Lze v ní nastavit, co se má s dronem stát právě v případě, že energie v baterii klesne pod určitou hranici. V nastavení si majitel může vybrat z několika možností – dron se dokáže zastavit a vznášet se ve vzduchu, může bezpečně přistát, nebo se vrátit na místo, které má označené jako „Home“. Zmíněný muž měl ke své smůle zadanou právě poslední z možností, nejspíše především proto, aby bojovníci neztráceli příliš mnoho dronů v terénu.
Muž zaplatil za svoji chybu
A tak dříve, než by bezpilotní letoun stačil nálož dopravit k určenému cíli a zlikvidovat ho, spustil již zmiňovanou RTH a začal se jako bumerang vracet zpátky ke svému pilotovi. Když se dron objevil zpátky nad hlavou bojovníka Islámského státu, nemohl se muž už nijak zachránit. Trhavina ihned vybuchla a on byl na místě mrtev.
Hrozba bezpilotních letounů
Tento terorista se sice dokázal odstranit sám, přesto jsou pro místní vojáky drony velkou hrozbou. Například přizpůsobený dron DJI Phantom se mezi povstalci hojně využívá k přenášení explosivních látek a jako létající bomba. Účinný je též odjištěný ruční granát zastrčený v trubce, která je připevněná k bezpilotnímu letounu.