Skoro všichni víme, že uhlík se může v přírodě vyskytovat v různých formách, barvách a tvarech, a každá z nich má nějaké své vlastnosti, které jsou pro ně charakteristické. Mezi ně třeba patří velice krásný a drahý diamant nebo běžný a poměrně netrvalý grafit. Jenže existuje ještě grafen, který je méně známy a zdaleka nemá takové schopnosti jako dříve zmínění.
Za objevitelé této úžasné substance jsou považováni dva ruští vědci, Andre Geim a Konstantin Novoselov, kterým se v roce 2004 podařilo tuto látku objevit, a to velmi zvláštním způsobem – za pomocí lepící pásky. Ve stejném roce za to dokonce byli i odměněni Nobelovou cenou. Jenže pravda je, že již v 19. století spousta chytrých hlav se pokoušela získat grafen z grafitu, ale bohužel nikdy se jim to nepodařilo.
Jeho nejvíce překvapivou vlastností je pružnost a pevnost, která převyšuje ocel dvěstěkrát. Přesně díky tomuto jsme schopni v dnešní době vytvářet displeje chytrých telefonů, oblečení nebo dokonce i letadla. Ke všemu je tato modifikace uhlíku skvělým vodičem elektrického proudu a odpor je opravdu minimální, díky čemu můžeme mít po ruce velice praktické powerbanky, které většině z nás již mnohokrát zachránily mnoho pracovních setkání nebo školních přednášek. Další jeho zajímavou schopností je, můžeme říct, přírodní anomálie, jelikož za působení chladu se roztahuje a za tepla se smršťuje, co nám dovoluje vytvářet dotykové displeje. Jedinou substancí, kterou tato látka propouští, je voda, díky čemu by šlo bez problému např. desalinizovat tedy odsolovat mořskou vodu a proměnit ji na pitnou, co určitě bude se v budoucnosti hodit.
Velmi zajímavým aspektem je to, jak tento malý chemicko-technický zázrak pojmenovali lidé na internetu, kteří čirou náhodou ho znají. Začali mu říkat Venom – podle velmi charakteristické černé barvy jednoho antihrdiny z marvelovských komixů.
Proč grafen není tak populární a proč se tolik nepoužívá? Je totiž velice složité ho dostat z grafitu v takovém množství, aby ho šlo používat masově. Prozatím musí vědci přijít s jednodušší, méně komplikovanou, a hlavně rychlejší metodou jeho získávání. Až poté budeme moci mluvit o nějakých zázračných vynálezech.