V zimním období nás dost často trápí chutě na ovoce, které v přírodě zrají až počátkem léta a díky sluníčku mají tu správnou chuť. První zralé jahody ze zahrádky jsou svou chutí určitě nezaměnitelné.
Lidé, kteří mají možnost si ze své zahrady nějaké ovoce zakonzervovat (sušením, zamrazením, uvařením džemu nebo šťáv), tak vědí, že v těchto potravinách nemají žádné chemikálie.
I když jahody mají v sobě vody (téměř 90%), obsahují hodně vitamínů. Nejvíce vitamín C, pak vitamín A – beta karoten, vitamíny skupiny B (B1,B2, B3, B5 a B6), stopové a minerální látky (hořčík, draslík, zinek, vápník, síru) a organické kyseliny kvůli kterým mají jahody typickou chuť a vůni.
V zimních měsících si můžeme zakoupit různé čerstvé drobné ovoce. Převážně z dovozu. Nejenom cizokrajné ovoce, ale i takové, které dozrávají v naší krajině (jahody, borůvky, maliny…). Ale ruku na srdce, například jahody v zimě. I když svým vzhledem nás velmi lákají, chybí jim ta správná chuť i vůně.
A přesně takové jahody, aby si zachovaly svou chuť a vůni, se suší mrazem a pokud máte na voňavé a sladké jahody kdykoliv chuť, můžete si je zakoupit v e-shopu na našich webových stránkách naklíčeno.cz pod názvem BIO lyofilizované jahody. Jejich chuť vás mile překvapí.
Jak se suší ovoce mrazem? Je to úplně něco jiného, než když máte jahody ve svém mrazáku. Jahody sušené mrazem se nazývají po této metodě lyofilizované. Tato metoda sušení mrazem spočívá v tom, že při velmi nízké teplotě a zároveň nízkému tlaku vzduchu voda z jahod (nebo jiného ovoce) přechází ihned do plynného stavu sublimací. Touto metodou se jahodám ztratí jen velmi malé množství vitamínů a ostatních látek.
Lyofilizované jahody jsou opravdu báječně křupavé. Můžeme je jíst samotné, nebo si je přimíchat do různých pohárů (tvaroh, pudink, šlehačka), ozdobit si jimi různé zákusky a dorty apod.) Děti tyto jahody milují. A i když jsou sladké, jsou vhodné i pro diabetiky protože mají velmi nízký glykemický index. Až tuto pochoutku ochutnáte, uvidíte, že se k ní budete vracet možná po celý rok.