Zmínit se doma o tom, že potřebujete externí pomoc od psychoterapeuta není jednoduché. Můžete se setkat s různými reakcemi a dostat partnera do ordinace možná nebude tak lehké, jak se to na první pohled může zdát. Pojďme se podívat na to, jak ho přesvědčit a začít napravovat všechny své chyby a probírat se krizí. Partnerská poradna v Praze i jinde ale není instantní recept na úspěch. Může pomoci, ale stejně tak na konci můžete jít od sebe. Na to vždy pamatujte a neočekávejte zázraky.
Zvolte správné místo a čas
Objednat se do manželské poradny a začít měnit situaci ve vašem životě je velký a vážný krok. Nezmiňujte se o tom jen tak mezi řečí, anebo uprostřed hádky. Zvolte např. hodinu večer, když jdou děti spát, sedněte si a začněte mluvit.
Přiznejte si problém
Jedním z důvodů, proč k odborníkovi chcete jít, možná bude špatná komunikace. I přesto se snažte drahé polovičce vysvětlit důvody, proč chcete terapeuta navštívit, jakého cíle chcete dosáhnout a jak si myslíte, že vám schůzky pomohou. Když si vše vysvětlíte, bude pro něj mnohem jednodušší na to přistoupit.
Vyjádřete své pocity
Vysvětlit, jak se cítíte a co váš trápí není jednoduché. Přesto zkuste manželovi vysvětlit, že vás stereotyp a věčné hádky ubíjejí. Svěřte se mu, že ho stále milujete a chcete něco změnit, abyste spolu mohli zůstat a žít v klidu a míru. Vždy se snažte udržet klidný tón. Nehádejte se a nic mu nevyčítejte. Na potížích jistě máte vinu oba, tak se podle toho chovejte.
Dejte mu čas
Posledním krokem je nechat ho, aby o tom přemýšlel. Nechtějte odpověď hned. Je to vážné rozhodnutí, které chce dobu na rozmyšlenou. Bude jistě potřebovat chvíli, aby si vše v hlavě srovnal, probral si klady a zápory a nakonec se rozhodl. Na druhou stranu na odpověď nečekejte měsíce. Dohodněte se na rozumném termínu, do kterého musí říct, jestli ano nebo ne. Týden nebo dva by měli stačit na to, aby vše zhodnotil a došel k výslednému rozhodnutí.