Většina matek se snaží, aby jejich děti měly čisťoučké prostředí, ve kterém vyrůstají. A tak poctivě smejčí, leští, drhnou a čistí. Samozřejmě, že je dobré, když děti, zvláště ty malé, mají čistý prostor. Válejí se po podlaze, hrají si a lelkují, a tak se asi každá máma snaží, aby alespoň ta podlaha nevířila závějemi prachu. Pokud se to však s úklidem přehání, doma pak není ani smítko prachu a vzduchem se neustále vznáší aroma dezinfekce, není to pro děti až zase taková výhra.
Neustálé uklízení děti traumatizuje
Antibakteriální ubrousky, dezinfekční spreje a neustálá maximální čistota zbytečně děti stresuje, mnohdy až traumatizuje. Sice je samozřejmé, že každá maminka chce mít čisťounký byt nejen pro své ratolesti, ale také pro nečekané návštěvy, ale neustálé pobíhání s hadrem a prachovkou v ruce je nepřirozené chování, který může děti zbytečně ohrožovat. Mnohdy více než ukryté bakterie.
Všeho s mírou
Běžný provozní nepořádek děti nijak neohrožuje a nezanechává na nich žádná traumata. Bezpečné prostředí je pro ně i to, kde nevrcholí bělostně lesknoucí se byt. I když reklamy, které na nás útočí ze všech stran, nabízejí všemožné prostředky, které zatočí se všemi bakteriemi, doporučují používání všemožných antibakteriálních a protiplísňových prostředků, věřte, že úzkostlivý úklid a posedlost čistotou vašim dětem neprospívá. Pokud totiž budete své děti izolovat od běžných bacilů, budou trpět zbytečnými alergiemi a nemocemi.
Kontakt s mikroby je proto pro každého jedince důležitý. Propadat panice, protože se děti ušpinily od bláta anebo si pohladily špinavého psa, je opravdu zbytečné. S nějakými těmi mikroby, které s námi sdílejí ovzduší, se lehko sžijeme a nakonec nám ani našim dětem nijak neškodí. Některé jsou naopak i prospěšné. Proto pořádkumilovnost nijak nepřehánějte. Pokud nemá vaše dítě nějaké vážné zdravotní komplikace a omezení, nebraňte jim v běžném styku s okolím.